ESN Officers

Home » ESN Officers
Years President Secretary Treasurer Council members
2015-2017 A. Prinetti
(IT)
N.Nalivaeva (UK/RU) A. Rinken
(EE)
I. Gozes (IL), J. Hirrlinger (DE), J. Laranjinha (PT), F. Michetti (IT), J-P Mothet (FR), M. Rattray (UK), H. Waagepetersen (DK);
ex-officio: A. Turner (UK) (ESN Historian),
J. de Belleroche (UK) (Company Secretary)
2013-2015 R. Dringen
(DE)
A. Prinetti
(IT)
A. Rinken
(EE)
I. Gozes (IL), S. Heales (UK), J. Laranjinha (PT), N. Nalivaeva (UK/RU), R. Schliebs (DE), U. Sonnewald (NO), H. Waagepetersen (DK); ex-officio: A. Turner (UK) (ESN Historian),
J. de Belleroche (UK) (Company Secretary)
2011-2013 J. Bolaños
(ES)
A. Prinetti
(IT)
R. Dringen (DE) I. Gozes (IL), S. Heales (UK), J. Laranjinha (PT), N. Nalivaeva (RU), M. Récasens (FR), A. Rinken (EE), R. Schliebs (DE),
U. Sonnewald (NO), H. Waagepetersen (DK); ex-officio: F. Fonnum (NO) (ESN Historian), J. de Belleroche (UK) (Company Secretary)
2009-2011 D. Dobrota
(SK)
J. Bolaños
(ES)
R. Dringen
(DE)
S. Heales (UK), J. Laranjinha (PT), A. Prinetti (IT), M. Récasens (FR), A. Rinken (EE),
R. Schliebs (DE), U. Sonnewald (NO),
ex-officio: F. Fonnum (NO) (ESN Historian),
J. de Belleroche (UK) (Company Secretary)
2006-2009 G. Goracci
(IT)
J. Bolaños
(ES)
D. Dobrota
(SK)
V. Adam-Vizi (HU), E. Bock (DK), J. Clark (UK), R. Dringen (DE) (from 2008), F. Hucho (DE), M. Linial (IL), K. Nalecz (PL),
M. Récasens (FR), C. Richter-Landsberg (DE), U. Sonnewald (NO), V. Tsetlin (RU);
ex-officio: : H. Bachelard (UK) (Company Secretary and Historian, 2006),
F. Fonnum (NO) (ESN Historian from 2007), J. de Belleroche (UK) (Company Secretary from 2007)
2001-2005 F. Hucho
(DE)
V. Adam-Vizi
(HU)
G. Goracci
(IT)
J. Abbott (UK) (to 2004), E. Bock (DK),
J. Bolaños (ES) (from 2003), J. Clark (UK),
D. Dobrota (SK) (from 2003), J. Korf (NL) (to 2004), M. Linial (IL), K. Nalecz (PL),
M. Récasens (FR) (from 2003), C. Richter-Landsberg (DE), V. Tsetlin (RU); F. Zafra (ES) (to 2002); ex-officio: H. Bachelard (UK) (Company Secretary and Historian) (from 2003)
1996-2000 P. Fredman
(SE)
E. Yavin
(IL)
F. Hucho
(DE)
J. Abbott (UK), V. Adam-Vizi (HU), J. Albrecht (PL), N. Baumann (FR), S. Dambinova (RU), D. Dobrota (SK), G. Goracci (IT), T. Miras-Portugal (ES), A. Teelken (NL), S. Tuček (CZ),
D.C. Williams (IE), B. Zalc (FR)
1994-1996 A.J. Turner
(UK)
V. Bigl
(DE)
P. Fredman
(SE)
J. Albrecht (PL), H. Bachelard (UK), N. Baumann (FR), ), V. Bigl (DE), S. Dambinova (RU), P. Fredman (SE), A. Giuditta (IT),
R. Kvetnansky (SK), J-M Matthieu (CH),
M-T Miras Portugal (PT), H. Soreq (IL),
A. Teelken (NL), G. Tettamanti (IT), K. Tipton (IE), S. Vizi ((HU)
1992-1994 A.J. Turner
(UK)
V. Bigl
(DE)
W. Seifert
(DE)
Y. Agid (FR), N. Avrova (RU), H. Bachelard (UK), N. Baumann (FR), ), V. Bigl (DE),
P. Fredman (SE), A. Giuditta (IT), M. Israel (FR), R. Kvetnansky (SK), J-M Matthieu (CH), M-T Miras Portugal (PT), W Seifert (DE),
H. Soreq (IL), G. Tettamanti (IT), K. Tipton (IE), S. Vizi ((HU)
1988-1992 A. Dahlström
(SE)
A.J. Turner
(UK)
H. Zimmermann
(DE)
N. Avrova (RU), H. Bachelard (UK) (from 1990), V. Bigl (DE), E. Bock (DK) (to 1990), A. Dahlström (SE), M. Dowdall (to 1990),
A. Giuditta (IT) (from 1990), A. Giuffrida-Stella (IT) (to 1990), M. Israel (FR) (from 1990), R. Kvetnansky (SK) (from 1990),
J-M Matthieu (CH) (from 1990), N. Osborne (UK) (to 1990), A. Schousboe (DK) (to 1990), W. Seifert (DE), J. Somogyi (HU),
G. Tettamanti (IT) (from 1990), S. Tuček (CZ) (to 1990), K. Tipton (IE) (from 1990), S. Vizi ((HU), H. Zimmermann (DE)
1984-1988 S. Tuček
(CZ)
G. Lunt
(UK)
E. Bock
(DK)
D. Aunis (FR), N. Baumann (FR) (to 1986), A. Dahlström (SE), M. Dowdall (UK),
A. Giuffrida-Stella (IT), N. Herschkowitz (CH), G. Lunt (UK), ), B. Oderfeld-Nowak (PL) (to 1986), N. Osborne (UK), G. Pepeu (IT) (to 1986), A. Schousboe (DK), A. Turner (UK) (from 1986), S. Vizi (HU), H. Zimmermann (BRD) (from 1986)
1980-1984 H. Bachelard
(UK)
G. Gombos
(FR)
V. Neuhoff
(BRD)
R. Balazs (UK), D. Biesold (DDR) (to 1982), N. Baumann (FR), A. Davison (UK),
G. Gombos (FR), G. Lunt (UK), B. Oderfeld-Nowak (PL), S. Oja (FI), G. Porcellati (IT),
J. Sabater (ES), L. Svennerholm (SE),
C. Van der Berg (NL),H. Winkler (AT)
1976-1980 D. Biesold
(DDR)
H. Bachelard
(UK)
V. Neuhoff
(BRD)
Balazs (UK), A. Davison (UK), G. Gombos (FR), A. Lowenthal (BE), G. Lunt (from 1979), R. Marchbanks (UK),S. Oja (FI), G. Porcellati (IT), J. Sabater (ES), L. Svennerholm (SE), C. Van der Berg (NL), H. Winkler (AT),

H. Woelk (BRD)

Country codes: BE, Belgium; BRD, former West Germany; CH, Switzerland; CZ, Czech Republic; DDR, former East Germany, DE, Germany; DK, Denmark; EE, Estonia; ES, Spain; FI, Finland; FR, France; HU, Hungary; IE, Ireland; IL, Israel; IT, Italy; NL, Netherlands, NO, Norway; PL, Poland; PT, Portugal; RU, Russia; SE, Sweden; SK, Slovak Republic; UK, United Kingdom.